Słyszysz jak znajomi, ludzie na uczelni, w autobusie czy w bibliotece rozmawiają o Erasmusie? A może znasz kogoś kto wybiera się na wymianę? Wszyscy, którzy rozmawiają na ten temat zdają się być bardzo podekscytowani? O co chodzi w tym całym zamieszaniu z wymianą Erasmus+? Dlaczego jest tak lubiana i dlaczego tyle osób chce w niej uczestniczyć?

Jak może słyszałeś Erasmus+ to nie jest rok w życiu, to jest życie w rok! Przez tak krótki okres czasu możesz doświadczyć i osiągnąć więcej niż możesz sobie wyobrazić. Z definicji wymiana Erasmus+ to wyjazd do obcego kraju na semestr lub rok akademicki. W rzeczywistości to wiele więcej! Erasmus+ to nauka, podróże, poznawanie nowych ludzi, imprezowanie, zakochiwanie się, to wyjście z własnej strefy komfortu i odkrywanie siebie na nowo. Historia każdej osoby jest inna, ale nie ma osoby, która żałowałaby udziału w programie.

Dla niektórych, to pierwsza wyprowadzka od rodziców. Pierwsza wyprowadzka w nowe miejsce i pierwsza próba uniezależnienia się. Choć początki mogą być trudne, zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał ci pomóc - od koordynatora uniwersyteckiego, przez współlokatora lub mentora do wolontariuszy z lokalnej sekcji Erasmus Student Network. Najważniejsze, to aby pamiętać, że w tej przygodzie nie jesteś sam. Nie jesteś jedyną osobą, która właśnie przyjechała do nowego kraju, miasta, w którym nigdy nie była i w którym nikogo nie zna.

Nawiązanie nowych znajomości to akurat przeszkoda najłatwiejsza do pokonania - czasami zobaczysz znajomą twarz już na lotnisku lub w samolocie i okaże się, że osoba z twojego uniwersytetu też leci na wymianę. Będziesz cały czas spotykać ludzi w swoim nowym domu - czy to w akademiku, wynajmowanym mieszkaniu, podczas spotkań powitalnych na uczelni czy na jednym z wydarzeń ESNu. Ci ludzie pochodzący z całego świata staną się twoją rodziną przez następne kilka miesięcy. Nawiążesz przyjaźnie, o których nie marzyłeś, być może zakochasz się kilka razy, a może nawet poznasz swoją miłość! Jedna z moich koleżanek zaręczyła się niedawno z chłopakiem, którego poznała właśnie w trakcie swojego Erasmusa. Wydaje mi się, że jest to bardzo dobre potwierdzenie tego, jak Eramsus+ potrafi łączyć ludzi.

Podsumowując wszystkie te doświadczenia jednym słowem, powiedziałabym, że Erasmus to odwaga. Wyjście z własnej strefy komfortu, podróż do nieznanego miejsca, często miejsca, którego języka nie znamy, wymaga wiele śmiałości. Tak samo jak podejście do kogoś obcego i rozpoczęcie rozmowy. Jednocześnie staramy się robić dobre wrażenie i mamy cichą nadzieję, że nie zostaniemy uznani za dziwaków, jeśli ponownie będziemy chcieli się spotkać na jednym z ESN pub quiz. Trzeba być naprawdę dzielnym, żeby nie rozpłakać się jak dziecko kiedy to na koniec twojej wymiany ta osoba jest już twoim najlepszym przyjacielem i nie wyobrażasz sobie powrotu do kraju bez niej. Przynajmniej masz perspektywę i możliwość odwiedzania siebie nawzajem. Ponieważ życie nie jest po to, aby mieszkać w jednym miejscu. Masz teraz więcej niż jeden dom. Stałeś się uzależniony od podróży, ale tak jest nawet lepiej. Ponieważ mobilność to styl życia. Teraz już wiesz, dlaczego powinieneś wziąć udział w wymianie Erasmus!