Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować za granicą jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie. Podczas jednego cyklu studiów wymiana może trwać od 2 do 12 miesięcy.

Zainteresowany, spośród miejsc, które oferuje rodzima uczelnia, sam wybiera kraj oraz uczelnię, na którą chce wyjechać. Mobilność studentów nadzorowana jest przez Narodową Agencję programu Erasmus+, którą w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Wybór destynacji jest bardzo szeroki, gdyż w programie bierze udział aż 28 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja i Macedonia.

Do 2014 roku, program Erasmus+ istniał pod różnymi nazwami, lecz założenia obecnego projektu zaplanowano do końca 2020 roku. Program promuje współpracę oraz mobilność we wszystkich obszarach edukacji, przygotowania zawodowego, a ponadto wspiera inicjatywy związane ze sportem. Korzyści płynące z udziału w programie można wyliczać bardzo długo. Począwszy od możliwości kształcenia się w środowisku międzynarodowym, poprzez doświadczenia innych kultur czy stylu życia, a skończywszy na rozwoju osobistym.

Erasmus+ to wspaniała przygoda, pozwalająca m.in. zdobyć wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach, poszerzyć horyzonty oraz otworzyć umysł, posiąść bądź poprawić umiejętności językowe, zwiększyć swoje szanse na rynku pracy oraz przede wszystkim, przeżyć niesamowitą przygodę życia.

Więcej na temat programu Erasmus+ znaleźć można na stronie: http://erasmusplus.org.pl

Dla studentów (i nie tylko) zainteresowanych udziałem w wymianach/praktykach i stażach w ramach Programu Erasmus+ powstała dedykowana grupa na facebookowa: Wyjazdy z Erasmus+.

 

Zobacz także:

Jak wyjechać na studia w ramach Erasmusa?

Dlaczego warto?

Procedury po Erasmusie

Pomoc Education Officera studentom odbywającym/planującym wyjazd na stypendium w ramach Programu Erasmus+

Erasmus+ daje możliwość nauki przez całe życie