Erasmus+ daje możliwość nauki przez całe życie

Erasmus+ jest unijnym programem edukacyjnym, wspierającym mobilność nie tylko młodzieży, ale również dorosłych. Kojarzony jest przede wszystkim ze studiami i praktykami zagranicą. Jest to jednak tylko część możliwości, jakie oferuje. W ramach edukacji pozaformalnej organizowane są krótkoterminowe projekty, dzięki którym uczestnicy zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne w wielu dziedzinach. Trwają zazwyczaj około tygodnia, a ich tematyka jest różnorodna - zdrowy styl życia, biznes, teatr - motywy przewodnie można mnożyć w nieskończoność, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wymiany młodzieżowe uczą wykazywać inicjatywę, być aktywnym społecznie, zmieniać na lepsze swoje życie oraz wpływać na środowisko lokalne. Pozwalają przełamywać barierę językową i poznać wielu ciekawych ludzi. Każdy może uczestniczyć w wymianach młodzieżowych, trzeba jedynie spełniać wymogi wiekowe organizatora.

Jeden z projektów w ramach programu Erasmus+ odbył się w Kownie w dniach 22-31.01.2016 r. Dziesięciodniowa wymiana młodzieżowa pod hasłem "Think, work, create!" skierowana była do osób w wieku 16-26 lat z Polski, Litwy, Łotwy oraz Włoch. Zajęcia umożliwiały zdobycie wiedzy przydatnej w przyszłej karierze zawodowej - tematyka związana była z kwestiami biznesowymi. Organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na rozwiązywanie problemów przy użyciu technik kreatywnego myślenia oraz sposoby tworzenia biznesplanów. Uczestnicy kreowali swój pomysł na biznes, tworzyli prototypy i testowali je podczas sond wśród lokalnego społeczeństwa, ucząc się tym samym, jak wygląda proces tworzenia działalności oraz jak ważna jest innowacyjność w dzisiejszych czasach.
Wiele inspiracji i wiedzy można zdobyć podczas spotkania z ekspertem w danej dziedzinie. Na projekcie w Kownie uczestnicy mieli okazję spotkać się z młodą dziewczyną, która od kilku lat prowadzi swoją działalność. Przedstawiła swoją ścieżkę kariery, wyzwania, jakie przed nią stawiano, gdy zaczynała swój biznes. Ważną kwestią jest również autoprezentacja, z której zajęcia prowadził trener personalny, który zawodowo zajmuje się szkoleniem między innymi z wystąpień publicznych.
Znalazł się również czas na poznanie kultur krajów uczestniczących w wymianie - wieczorki kulturowe to doskonała forma, żeby zaprezentować w ciekawy sposób swój kraj. Muzyka, tańce i jedzenie doskonale charakteryzują każdy kraj i pozwalają przyjemnie spędzić czas.

Oczywiście tematyka i doskonałe przygotowanie zajęć to tylko połowa sukcesu projektu. Drugie pięćdziesiąt procent to jego uczestnicy. Na szczęście takie wyjazdy przyciągają pozytywnych i aktywnych ludzi, którzy tworzą niesamowitą atmosferę. Dlatego też praca w grupie lub wypowiedzi w języku angielskim na forum dla nikogo nie stanowiły problemów.

Krótkoterminowe projekty są doskonałą okazją dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd. Jeśli zatem uwielbiasz poznawać nowych ludzi, zwiedzać świat, chcesz podszkolić swój angielski - nie wahaj się ani minuty! W internecie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń dotyczących wymian młodzieżowych.
Zrób pierwszy krok i skorzystaj ze swojej szansy rozwoju!