MENTOR – czyli o co w tym wszystkim chodzi?

Program MENTOR powstał z myślą o osobach, które chcą pomóc nowym Erasmusom w zaaklimatyzowaniu się w Polsce, już od pierwszych dni ich pobytu. W myśl dewizy, którą kieruje się studencka organizacja Erasmus Student Network (ESN) – „Students helping students” - mentor to osoba cierpliwa, potrafiąca słuchać a przede wszystkim osoba, która lubi pomagać innym.

Ale co trzeba zrobić, aby zostać Mentorem? Musimy wziąć udział w rekrutacji, która odbywa się dwa razy w roku, na około dwa miesiące przed rozpoczęciem zimowego oraz letniego semestru studiów. Infomacje o poszukiwaniu nowych Mentorów możemy znaleźć na fanpage'u ESN Olsztyn. W pierwszej kolejności musimy wypełnić formularz zgłoszeniowy. W formularzu podajemy swoje najważniejsze informacje (imię, nazwisko, adres e-mail). Niekiedy możemy określić, z jakiego kraju chcemy, aby pochodził nasz Erasmus.

Wypełniłem formularz i co dalej? Czekamy na informację zwrotną, w której otrzymamy wszystkie niezbędne informacje o naszym nowym Erasmusie oraz o krokach, jakie powinniśmy wykonać. Opieka nad studentem z wymiany, to nie tylko obowiązki, lecz także świetny sposób na zabawę i przyjemności. Jako pierwsze, i najważniejsze, musimy skontaktować się z naszym podopiecznym. Musimy dowiedzieć się, kiedy i jakim środkiem transportu podróżuje nasz Erasmus. Po uzyskaniu informacji należy zaplanować sobie czas, żeby bez pośpiechu, móc odebrać go z lotniska i pomóc mu w dostaniu się do miejsca zamieszkania. Dobrze jest, uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Erasmus może mieć wiele pytań i wątpliwości. Może pytać kilka razy o to samo. Dla niego jest to tak samo stresująca sytuacja jak i dla nas. Ważne jest, aby pomóc mu również przy rejestracji w akademiku czy nowym mieszkaniu. Musimy pamiętać, że nie potrafią oni mówić tak płynnie po polsku jak my ;)

Odebrałem Erasmusa, pomogłem w zakwaterowaniu i to koniec mojej przygody? Absolutnie nie! Teraz możesz pokazać swojemu Erasmusowi jak dobrze znasz miasto. Gdzie warto iść na najlepsze polskie pierogi. Gdzie jest najładniejszy widok na panoramę miasta. Gdzie są najlepsze koncerty w mieście. Od tego momentu powstaje coś wyjątkowego. Krok po kroczku, dzień po dniu… Rodzi się coś, czego nikt Ci nie jest w stanie odebrać. Jest to wasza PRZYJAŹŃ! Każdego dnia będzie stawała się ona coraz silniejsza. Później, mimo dzielących was kilometrów, zawsze będziecie dla siebie bliscy. Zaczynaliście razem przygodę, jako Mentor – Erasmus. Teraz kończycie ją, jako najlepsi przyjaciele na lata…

Więc jeśli chciałbyś poznać przedsmak wymiany międzynarodowej bez wyjeżdżania z kraju, skontaktuj się z nami: vicepresident.uwm@esn.pl